3 مانع رشد تولید در صنعت فرآورده‌های گوشتی

صنایع غذایی: تأمین نشدن سرمایه در گردش، کمبود مواد اولیه و افزایش بی‌رویه قیمت‌ها و تورم 3 مانع مهم در تولید فرآورده‌های گوشتی است.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع فرآورده‌های گوشتی ایران، دکتر رضی خسروشاهی، عضو کمیته فنی این انجمن با بیان این مطلب افزود: در تولید فرآورده‌‌‌های گوشتی بیش از ۸۰‌ درصد قیمت تمام ‌شده به هزینه مواد اولیه اصلی اعم قیمت گوشت گوساله، گوشت مرغ، روغن ادویه‌جات و غیره اختصاص دارد و این منجر به آن می‌شود که ‌تأمین سرمایه در گردش موردنیاز برای تولیدکنندگان بسیار دشوارتر از قبل شود.
وی گفت: از سوی دیگر افزایش قیمت تمام ‌شده محصولات موجب کاهش قدرت خرید مصرف‌کنندگان شده است و تولید محصولات با بیش از ۷۰‌ درصد گوشت به‌دلیل کاهش تقاضا کاهش چشمگیری داشته است و اکثر مردم به محصولات با درصد گوشت کمتر رو آورده‌اند.
خسروشاهی تأکید کرد: برای رسیدن به رشد تولید و مهار تورم مهمترین اولویت هدایت اعتبار و تأمین مالی بخش تولید است. شکوفایی در تولید نیاز به تأمین مالی دارد، اما نکته مهم اینجاست که نمی‌توان با تسهیلات از تولید به‌صورت کامل حمایت کرد، زیرا تسهیلات در برخی از موارد می‌تواند رانت‌های سنگینی را در پوشش حمایت از شرکت‌های تولیدی ایجاد کرده و عملاً منجر به افزایش تولید نشود.
وی افزود: البته نرخ تسهیلات برای تولید یکی از بهترین و امن ترین روش‌های تأمین مالی برای شرکت‌های تولیدی بوده و می‌توان با راهکارهای مختلف اعم از انتشار اوراق و افزایش سرمایه شرکت‌ها از تولید حمایت کرد.
خسروشاهی متذکر شد: دولت می‌تواند با حمایت ویژه از بازار سرمایه، این بازار را برای سرمایه‌گذاری جذب کرده و هم زمان به تأمین مالی شرکت‌های خصوصی بپردازد همچنین شرکت‌های تولیدی با مدیریت هزینه‌های جاری، تسهیل فضای کسب و کار، جذب نیروی کار، قیمت‌گذاری عادلانه محصولات عدم فرار از مالیات و جذب سرمایه‌گذاری خارجی می‌توانند به این امر نائل شوند.

3 مانع رشد تولید در صنعت فرآورده‌های گوشتی
3 مانع رشد تولید در صنعت فرآورده‌های گوشتیمنبع

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها