شیر و محصولات لبنی بالاترین سهم صادرات صنایع غذایی را دارند

صنایع غذایی: در میان کدهای تعرفه ذیل صادرات صنایع غذایی، بالاترین سهم ارزشی متعلق به شیر و محصولات لبنی با حدود ۲۷ درصد و پس از آن فراورده‌هایی از سبزیجات است.

براساس اطلاعات منتشر شده از سوی اتاق بازرگانی ایران، در بازه زمانی ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۲ سهم صادرات صنایع غذایی از ارزش صادرات غیر نفتی با نوسانات کاهشی همراه بوده و از ۵.۸ درصد در سال ۱۳۹۶ به ۳.۶ درصد تا پایان سال ۱۴۰۱ رسیده است.
سهم ارزش صادرات صنایع غذایی از ارزش صادرات غیرنفتی در ۵ ماهه نخست ۱۴۰۲ نیز حدود ۴.۵ درصد بوده است. به طور کلی میانگین سهم ارزشی صادرات صنایع غذایی در این سال‌ها حدود ۵.۵ درصد صادرات غیر نفتی بوده است.
اما در بازه زمانی ۱۳۹۶ تا ۱۴۰۲ سهم صادرات صنایع غذایی از وزن صادرات غیرنفتی با نوساناتی افزایشی بوده و از ۱.۲۷ درصد در سال ۱۳۹۶ به ۱.۳۵ درصد تا پایان سال ۱۴۰۱ رسیده است. سهم وزنی صادرات صنایع غذایی از وزن صادرات غیرنفتی در ۵ ماهه نخست امسال نیز حدود ۱.۴۲ درصد بوده است. میانگین سهم وزنی صادرات صنایع غذایی در بازه زمانی یاد شده هم حدود ۱.۶ درصد صادرات غیرنفتی بوده است.
همچنین در بازه زمانی ۱۳۹۶ تا پایان ۱۴۰۱ ارزش صادرات صنایع غذایی با کاهش ۲۹ درصدی همراه بوده و در سال‌های مورد اشاره به ترتیب ۲.۷، ۲.۸، ۱.۹، ۱.۸، ۱.۶ و ۱.۹ میلیارد دلار محصولات صنایع غذایی از کشور صادر شده است. در پنج ماهه امسال نیز صادرات محصولات صنایع غذایی ۸۶۶ میلون دلار بوده است.
در این میان بیشترین کاهش در تعرفه‌های ذیل صنایع غذایی مربوط به محصولات صنعت آردسازی، مالت و … به میزان حدود ۸۳ درصد و پس از آن کاکائو و فرآورده‌های آن به میزان ۷۰ درصد بوده است. در این مدت فقط شیر و محصولات لبنی به لحاظ ارزشی رشد مثبت دو درصدی داشته است.
این در حالی است که در این هفت سال مورد اشاره ارزش صادرات غیرنفتی ایران با افزایش حدود ۱۳ درصد همراه بوده است.

کدام محصولات صنایع غذایی بیشتر صادر می‌شود؟
در میان کدهای تعرفه ذیل صادرات صنایع غذایی، بالاترین سهم ارزشی متعلق به شیر و محصولات لبنی با حدود ۲۷ درصد و پس از آن فراورده‌هایی از سبزیجات با حدود ۲۰ درصد از ارزش صادرات صنایع غذایی را به خود اختصاص داده اند و قهوه و چای و فراورده‌های غلات، آرد، نشاسته و… نیز به طور متناوب در مقام سوم و چهارم بوده اند.

جزئیات صادرات امسال محصولات صنایع غذایی
بر اساس این آمار در پنج ماهه نخست سال ۱۴۰۲ صادرات صنایع غذایی نسبت به مدت مشابه سال قبل از لحاظ ارزش به میزان ۲۴ درصد و از لحاظ وزنی به میزان ۲۸ درصد رشد داشته و به ۷۷۱ هزار تن به ارزش ۷۹۱ میلیون یورو رسیده است.
این در حالی است که سال گذشته ۶۰۳ هزار تن محصولات صنایع غذایی به ارزش ۶۳۸ میلیون یورو از کشور صادر شده بود. / باشگاه خبرنگاران جوان

شیر و محصولات لبنی بالاترین سهم صادرات صنایع غذایی را دارند
شیر و محصولات لبنی بالاترین سهم صادرات صنایع غذایی را دارندمنبع

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها