مقایسه صرفه اقتصادی خرید پسته و چیپس

یک نفر که احتمالا عمده‌فروش بازار خشکبار است، با کنارهم گذاشتن بسته ۶۰ گرمی چیپس نمکی چی‌توز و چندتا پسته، قیمت بسته چیپس را ۲۰ هزار تومان اعلام کرده و ادعا می‌کند.
خرید همینقدر پسته حداقل ۲۵ هزار تومان و نهایتا ۳۰ هزار تومان آب می‌خورد. کاربر دیگری به‌شوخی کامنت گذاشته وقتی ۲۰۶ و لندکروز فرقی ندارند، باید هم قیمت چیپس به پسته رسیده باشد.
به اینکه تولیدکننده ویدئو خودش عمده‌فروش پسته است و قیمت ۱۵ هزار تومانی چیپس نمکی چی‌توز را ۲۰ هزار تومان اعلام کرده، کاری نداریم، ولی واقعا قیمت این دوتا فرقی نمی‌کند و می‌توانیم به‌جای چیپس، مشت‌مشت پسته بخریم و بریزیم توی جیبمان و خیالمان هم از تفاوت قیمتشان راحت باشد؟

قیمت پسته چقدر است؟
پسته احمدآقایی جزو گران‌ترین انواع پسته در بازار است و گفته می‌شود سهم آن از صادرات ایران به حدود ۸۰ درصد می‌رسد. در یکسری از خرده‌فروشی‌ها قیمت مغز پسته احمدآقایی به کیلویی یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است! اینطوری اگر بخواهیم فقط ۶۰ گرم مغز پسته احمدآقایی بخریم و به‌جای چیپس آن را توی جیبمان بگذاریم باید ۷۲ هزار تومان پرداخت کنیم.
پسته احمدآقایی با پوست قیمت کمتری دارد و می‌توانیم با کمی جست‌وجو در بازار آن را با قیمت کیلویی ۹۰۰ تا ۹۵۰ هزار تومان پیدا کنیم. مثلا در یکی از خشکبارفروشی‌های معروف تهران پسته احمدآقایی نمکی را کیلویی ۹۴۵ هزار تومان برای گذاشته است.
پسته اکبری یکی دیگر از نمونه‌های معروف ایرانی است و مثل پسته احمد‌آقایی جزو نمونه‌های مهم صادراتی است. این یکی را ممکن است به‌اسم پسته اکبری دستچین تا کیلویی یک میلیون و ۱۷۰ هزار تومان بفروشند. اگر حرف‌های آن عمده‌فروشی که اعتقاد دارد قیمت پسته و چیپس فرقی ندارد را ملاک قرار بدهیم و برای خرید ۶۰ گرم از این پسته راهی خشکبارفروشی‌ها شویم، موقع حساب کردن باید کمی بیش از ۷۰ هزار تومان بدهیم.
پسته فندقی همانطور که از اسمش پیداست اندازه کوچکتری نسبت به پسته احمدآقایی و اکبری دارد و با قیمت کمتری فروخته می‌شود. بررسی‌ها نشان می‌دهد الان نمونه درجه یک پسته فندقی را ممکن است تا کیلویی ۷۰۰ هزار تومان بفرشند و نمونه‌هایی که کیفیت پایین‌تری دارند را حدود کیلویی ۵۷۵ هزارتومان می‌فروشند. یعنی ارزش ۶۰ گرم از این پسته که جزو ارزان‌ترین گزینه‌هاست حول‌وحوش ۳۵ هزار تومان محاسبه می‌شود.
قیمت پسته کله‌قوچی هم که معمولا چیزی بین پسته فندقی و نمونه‌های گرانقیمت قرار می‌گیرد، درحال حاضر کیلویی ۷۰۰، ۸۰۰ هزار تومان است و قیمت ۶۰ گرم از معادل ۴۲ تا ۴۸ هزار تومان محاسبه می‌شود. در سوپرمارکت‌ها ارزا‌ن‌ترین بسته‌ای که می‌توانیم پیدا کنیم، ۴۵ گرم وزن دارد و با اسم پسته مانی، قیمتش ۶۰ هزار تومان است. بسته ۱۰۰ گرمی پسته برند شورن ۱۰۹ هزار و ۵۰۰ تومان فروخته می‌شود و قیمت ۶۰ گرم از آن با گردکردن به‌سمت پایین ۶۵ هزار تومان محاسبه می‌شود.

قیمت انواع پسته در بازار 

نوع پسته قیمت (کیلویی)
احمدآقایی حداکثر  یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان
اکبری حداکثر یک میلیون و ۱۷۰ هزار تومان
کله‌قوچی حداکثر ۸۰۰ هزار تومان
فندقی حداکثر ۷۰۰ هزار تومان
قیمت چیپس چقدر است؟
قیمت چیپس چی‌توز با وزن ۶۰ گرم ۱۵ هزار تومان است نه ۲۰ هزار تومان. البته همین عدد ۱۵ هزار تومانی نسبت به خرداد پارسال سه‌برابر شده. چون آن زمان بسته ۶۰ گرمی چیپس چی‌توز را حدود پنج هزار تومان می‌فروختند. همین چیپس چی‌توز را در بسته ۴۴۰ گرمی دقیقا ۱۰۰ هزار تومان می‌فرشند و اینطوری ارزش ۶۰ گرم از آن به ۱۳ هزار و ۶۰۰ تومان می‌رسد و خریدش از بسته ۶۰ گرمی به‌صرفه‌تر است.
چیپس فلفلی لینا با وزن ۵۵ گرم حدود ۱۵ هزار تومان فروخته می‌شود و قیمتش تقریبا معادل بسته ۶۰ گرمی چیپس نمکی چی‌توز است. بسته‌های ۱۰۰ گرمی چیپس چاکلز با طعم ماست و ریحان، فلفلی، ساده و … ۲۴ هزار تومان فروخته می‌شوند و قیمت بسته چیپس ۶۰ گرمی مزمز مثل بسته‌های ۶۰ گرمی چی‌توز حدود ۱۵ هزار تومان است. سوپرچیپس مزمز با وزن ۲۴۰ گرم، ۵۵ هزار تومان قیمت دارد. بسته ۵۵ گرمی چیپس وی‌نیتو را هم ۱۵ هزار تومان می‌فروشند.
گران‌ترین چیپسی که در سوپرمارکت‌ها پیدا می‌کنیم قوطی‌های استوانه‌ای‌شکل پرینگلز است که با وزن تقریبی ۱۵۰ گرم، حدود ۱۸۵ تا ۱۹۰ هزار تومان فروخته می‌شوند. آنطرف ارزان‌ترین چیپس را احتمالا برند چاکلز در بازار می‌فروشد که قیمت بسته‌های ۴۳ گرمی آن به ۱۲ هزار تومان رسیده است. هدفمان از مقایسه چیپس و پسته تشویق به خوردن چیپس و کنارگذاشتن پسته نیست، اما همانطور که ۲۰۶ و لندکروز یکی نیستند، هنوز هم قیمت چیپس و پسته تومنی هفت‌صنار تفاوت دارد./فرارو
قیمت انواع چیپس

برند وزن قیمت
چی‌توز ۶۰ گرم ۱۵ هزار تومان
لینا ۵۵ گرم ۱۵ هزار تومان
مزمز ۶۰ گرم ۱۵ هزار تومان
وی‌نیتو ۵۵ گرم ۱۵ هزار تومان
پرینگلز ۱۵۰ گرم ۱۹۰ هزار تومان

مقایسه صرفه اقتصادی خرید پسته و چیپس
مقایسه صرفه اقتصادی خرید پسته و چیپسمنبع

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها