اقتصاد دستوری جوابگو نیست

صنایع غذایی: امروز مهمترین مشکل کشور کسری بودجه است که در همه دنیا از محل دریافت مالیات تأمین می‌شود، به‌عبارتی اگر مالیات به شیوه صحیح در کشور اخذ شود و دولت دچار کسری بودجه نشود، هیچ‌گاه ارزش دلار افزایش نخواهد یافت و «ریال» با ارزش می‌شود.

غلامعلی سلیمانی، بنیانگذار گروه سولیکو (کاله) در گفت‌وگو با خبرنگار ما ضمن بیان این مطلب تصریح کرد: وقتی در کشور، تولید، اشتغالزایی و صادرات داشته باشیم و مالیات به شکل اصولی دریافت شود بسیاری از مشکلات فعلی رفع خواهد شد و آن موقع است که شعار استقلال، آزادی جمهوری اسلامی مفهوم می‌یابد.
وی با تأکید بر این‌که نسخه اقتصاد دستوری در هیچ نقطه دنیا جوابگو نخواهد بود، یادآور شد: قسمت صنعتی کره در مقطعی زیرنظر شوروی سابق قرار گرفت و قسمت لم یزرع جنوبی‌اش را آمریکا زیرنظر گرفت، امروز کره جنوبی کشوری صنعتی و موفق است، اما کره شمالی به‌دلیل حاکم نبودن اقتصاد آزاد در زمینه صنعت با توفیق روبه‌رو نشده است.
سلیمانی گفت: از این‌رو باید در نظر گرفت که تولید و صنعت فقط در بستر اقتصاد آزاد توسعه خواهد یافت، مصداقی که دقیقاً در بررسی آلمان غربی و شرقی هم قابل اثبات است. وی افزود: امروز کشور نیاز به حاکم کردن اقتصاد آزاد و توزیع کارت‌های حمایتی برای خانوار نیازمند به یارانه است تا در بستر رشد تولید ملی در یک بازه 10 ساله اوضاع اقتصاد سروسامان بگیرد.
بنیانگذار گروه سولیکو (کاله) تصریح کرد: در زمینه صادرات هم باید وزیر صادرات داشته باشیم تا بتواند مسائل و مشکلات صادرات را به سامان برساند، چرا که امروز مهمترین مشکلات ما در صادرات، مسائل پیچیده و یا تصمیم نگرفته دولتی است. وی خاطرنشان ساخت: متأسفانه به‌دلیل آنکه ذهن صادراتی‌ در میان تصمیم‌گیران اقتصادی کشور وجود ندارد، از این رو دغدغه صادرات در میان تصمیم‌گیری‌های کلان کشور مشاهده نمی‌شود.
سلیمانی تأکید کرد: اگر شیرخام به‌صورت ماست و پنیر صادر شود، به ازای هر لیتر شیر 1.6 دلار بازگشت ارز حاصل می‌شود، اما اگر پالایشگاه شیر در کشور دایر شود از هر لیتر شیر 3.6 دلار ارزآوری می‌شود، یعنی به ازای هر لیتر شیرخام 2 دلار بیشتر ارزآوری نصیب کشور می‌شود.

اقتصاد دستوری جوابگو نیست
اقتصاد دستوری جوابگو نیستمنبع

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها