تأمین مواد اولیه مهمترین مانع رشد صنعت شیرینی و شکلات

صنایع غذایی: صنعت شیرینی و شکلات بی‌تردید یکی از پیشرفته‌ترین صنایع کشور به‌شمار می‌رود که در طول 2 دهه گذشته سرمایه‌گذاری‌های بسیاری را متوجه خود کرده است.

صنعتی که شهرت محصولاتش تا قلب اروپا نیز گسترده شده، متأسفانه همواره با چالش‌های متعدد در راه تأمین هر سه ماده اولیه اصلی‌اش یعنی آرد، شکر و روغن روبه‌رو است.
پیرامون آخرین وضعیت تولید و صادرات این صنعت پای صحبت‌های جمشید مغازه‌ای، دبیر انجمن صنفی بیسکوئیت، شیرینی و شکلات ایران نشستیم که مشروح آن را می‌خوانید.

تأمین مواد اولیه بی‌شک یکی از مهمترین چالش‌های تولیدکنندگان صنعت شیرینی و شکلات به‌شمار می‌رود. امسال این صنعت با چه چالش‌هایی تولید را آغاز کرد؟
متأسفانه کماکان معضل تأمین مواداولیه برای این صنعت پابرجاست و در مقاطع مختلف با یک بحران جدید مواجه می‌شویم.
در زمینه تأمین کالاهای اساسی از قبیل شکر، آرد و روغن که به‌عنوان سه ماده اصلی و حیاتی تولید در این صنعت به‌شمار می‌رود، همواره با مشکلات متعدد و بحران‌های مختلفی روبه‌رو هستیم.
امروز در تأمین شکر با مشکلات بسیاری مواجه‌ایم و متأسفانه حمایت خاصی هم از سوی دولت متوجه ما نمی‌شود و تولیدکنندگان شیرینی و شکلات در سال رشد تولید و مهار تورم ناگزیرند شکر مورد نیازشان را به سختی و با قیمت‌های بالا تأمین کنند.

به عنوان دبیر انجمن صنفی بیسکوئیت، شیرینی و شکلات برای برون‌رفت از وضعیت فعلی چه پیشنهاداتی دارید؟
رفع ممنوعیت واردات اقلام اساسی موردنیاز برای تولید صنعت شیرینی و شکلات بی‌تردید می‌تواند بسیاری از مشکلات فعلی را را مرتفع و موانع پیش‌روی تولیدکنندگان این صنعت را بردارد.
البته تا جایی‌که اطلاع دارم شکر در کشور موجود است، اما به‌دلیل آنکه هنوز قیمت مصوب امسال تعیین نشده، باعث بروز مشکل در عرضه شده است.
ناگفته نمانده ارز به هیچ‌وجه به سادگی در اختیار تولیدکنندگان قرار نمی‌گیرد تا بتوانند مبادرت به واردات کنند.
حتی در مواردی طی این روند ماه‌ها به درازا می‌کشد و در عمل پروسه تولید را با اختلال مواجه می‌کند.

با توجه به نامگذاری امسال، مهمترین اولویت رشد تولید در صنعت شیرینی و شکلات را تشریح کنید.
به اعتقاد من تأمین مواد اولیه مهمترین عامل رشد تولید در این صنعت به‌شمار می‌رود، چرا که با رونق تولید صادرات نیز رشد می‌کند و در نهایت ارزآوری و اشتغالزایی به‌همراه دارد.
البته نوسان قیمت مواد اولیه و نوسان پرشمار بهای ارز هم در عمل هرگونه برنامه‌ریزی برای تولید و صادرات را مختل کرده است و از موانع رشد تولید به‌شمار می‌رود.

میزان تولید صنعت شیرینی و شکلات در سال گذشته چگونه بوده است؟
متأسفانه به‌دلیل مشکلاتی که مطرح کردم تولید این صنعت در سال گذشته تا 20 درصد کاهش یافته است.
امروز ظرفیت تولیدی در حدود 2.5 تا 2.6 میلیون تن در صنعت شیرینی و شکلات وجود دارد، اما در نهایت حدود 1.5 تا 1.6 میلیون تن تولید صورت می‌گیرد.
در سال گذشته هم در حدود 1.2 تا 1.3 میلیون تن تولید شیرینی و شکلات در کشور داشتیم.

وضعیت این صنعت در زمینه صادرات چگونه است؟
متأسفانه در زمینه صادرات آمار دقیقی وجود ندارد و امیدواریم که گمرک آمارهای لازم را اعلام کند.

امروز مهمترین مشکل در تولید و صادرات صنعت شیرینی و شکلات چیست؟
امروز تأمین شکر مهم‌ترین مشکل تولیدکنندگان شیرینی و شکلات است، البته چالش‌های ایجاد شده پیرامون نرخ خرید تضمینی گندم نیز ذهن‌ها را مشوش کرده، چرا که پیش‌بینی آرد کیلویی 20 تا 22 تومان مطرح شده است.
در سه سال اخیر بهای شکر از حدود 4200 تومان به حدود 21 تومان رسیده، روغن و آرد هم به‌همین صورت رشد قیمت داشته و این اتفاق نتیجه‌ای جز کاهش فروش محصولات شیرینی و شکلات در بازار داخل و کاهش صادرات نخواهد داشت.

لطفاً آخرین وضعیت برگزاری بیست‌ودومین نمایشگاه شیرینی و شکلات را تشریح کنید؟
این نمایشگاه از 16 تا 19 شهریور‌ماه برگزار می‌شود، در حالی‌که پیش ثبت‌نام را آغاز کردیم، خوشبختانه با استقبال خوبی مواجه شده است.
فضای نمایشگاه به نسبت سال گذشته افزایش خواهد یافت و از 8 سالن به 12 تا 13 سالن نمایشگاهی خواهد رسید.
امسال تقاضای شرکت‌کنندگان خارجی افزایش یافته که بسیار قابل توجه است.

 

تأمین مواد اولیه مهمترین مانع رشد صنعت شیرینی و شکلات
تأمین مواد اولیه مهمترین مانع رشد صنعت شیرینی و شکلاتمنبع

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها