قوانین نظارتی برای صنعت فرآورده‌های گوشتی بسیار سخت‌گیرانه است

اقتصادسبزآنلاین: تأمین مواد اولیه مهم‌ترین مانع تولید کنندگان صنایع فرآورده‌های گوشتی در سال «مهار تورم، رشد تولید» است.

به گزارش روابط عمومی انجمن صنایع فرآورده‌های گوشتی، مهندس محمدتقی مقنیان، عضو کمیته فنی این انجمن ضمن بیان این مطلب تصریح کرد: مهمترین اولویت امروز، تأمین مواد اولیه مصرفی اعم از گوشت گاو، گوشت مرغ، تخم‌مرغ، آرد و شکر است که در این میان تأمین گوشت قرمز بسیار سخت شده است.
وی افزود: با بروز مشکلات ارزی، افزایش نرخ ارز و عدم تخصیص به‌موقع و معضلات انتقال ارز، گوشت‌های وارداتی نیز به سختی از گمرک ترخیص می‌شود و این مسأله علاوه بر آنکه باعث از بین رفتن تعادل میان عرضه و تقاضا شده، با افزایش هزینه‌های دموراژ و نگهداری یخچالی در عمل هزینه‌های تأمین را افزایش داده است.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به قرار گرفتن فرآورده‌های گوشتی در فهرست کالاهای آسیب‌رسان خاطرنشان ساخت: هر کالایی می‌تواند در اثر مصرف‌کردن نادرست به کالای آسیب‌رسان تبدیل شود، حتی اغلب داروها که قرار است سلامتی را به بیمار بازگرداند اگر درست، به‌موقع و به مقدار لازم مصرف نشود باعث مشکلات و عوارض بسیار خواهد شد.
مقنیان تصریح کرد: سوسیس و کالباس محصول‌هایی ارزشمندی است که از قرن‌های گذشته و به‌منظور نگهداری و افزایش عمر ماندگاری گوشت تولید شده و امروزه با توجه به ذوق و سلیقه مصرف‌کننده‌ها با افزودن ترکیبات غذایی متنوع و مغذی به آن از قبیل کازئین، شیرخشک، کره، پنیر، تخم‌مرغ، روغن، ادویه و چاشنی‌ها، سیر، پیاز، سبزیجات، انواع فلفل تازه، قارچ، هویج و سایر پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها دارای تنوع بیشتری نسبت به گذشته و حتی کشورهای اروپایی شده و ارزش تغذیه بالاتری نسبت به گوشت پیدا کرده است.
عضو کمیته فنی انجمن صنایع فرآورده‌های گوشتی تصریح کرد: قطعاً قانونگذار اگر بررسی‌های بیشتری درخصوص میزان واقعی تولید، سرانه مصرف و میزان مصرف روزانه هر فرد و شدت مواجهه را انجام دهد، با توجه به پایین بودن سرانه مصرف فرآورده‌های گوشتی و کمتر بودن میزان نگهدارنده در کشور ما به نسبت مقایسه با کشورهای اروپایی، قرار گرفتن سوسیس و کالباس در لیست کالای آسیب‌رسان تأثیر قابل توجهی بر سلامت جامعه نخواهد داشت و تنها مصرف‌کننده باید بهای بیشتری را که ناشی از مالیات افزوده شده است را بپردازد.
وی افزود: سخت‌گیرانه بودن مقررات قانونی و نظارتی برای صنایع گوشتی و حتی اجباری بودن استاندارد برای تولید سوسیس و کالباس و درج اجباری علامت استاندارد بر روی این محصولات از یک‌سو و قرار گرفتن در لیست کالاهای آسیب‌رسان جای تأمل دارد.

قوانین نظارتی برای صنعت فرآورده‌های گوشتی بسیار سخت‌گیرانه است
قوانین نظارتی برای صنعت فرآورده‌های گوشتی بسیار سخت‌گیرانه استمنبع

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها