ایران تا دو سال دیگر واردکننده لبنیات می‌شود!

صنایع غذایی: با توجه به حاکم بودن اقتصاد دستوری و بروز کمبود شیرخام ایران تا سال 2026 میلادی واردکننده لبنیات می‌شود.

غلامعلی سلیمانی، بنیانگذار گروه سولیکو -‌ کاله در گفت‌وگو با خبرنگار ما ضمن بیان این مطلب افزود: به‌دلیل بروز مشکلات متعدد ناشی از اقتصاد دستوری و کشتار دام‌ها و چند نرخی بودن ارز، کشور تا سال 2026 میلادی از جرگه صادرکنندگان محصولات لبنی خارج و نیازمند واردات لبنیات می‌شود.
وی تأکید کرد: اگر دولت مبنای محاسبه را ارز تک نرخی قرار دهد، علوفه بیشتر و با کیفیت‌تری وارد کشور خواهد شد.
سلیمانی ورود نژادهای برتر گاو به کشور را از ضروریات برشمرد و خاطرنشان ساخت: اگر تولید شیرخام دامداری ایران از 8 میلیون تن فعلی به 20 میلیون تن برسد، بسیاری از مشکلات امروز مرتفع خواهد شد.
وی خطاب به مسئولان تأکید کرد: تولیدکنندگان صنایع لبنی امروز خود را مجهز به دانش روز و امکانات لازم جهت تولید صادرات محور کرده‌اند، پس دولت با تک نرخی کردن ارز باید اجازه پیشرفت به تولید و صنعت را بدهد.
بنیانگذار «کاله» گفت: پیشرفت صنعت لبنیات کشور در حد فاصل دهه 70 تاکنون به‌قدری چشمگیر بوده که کشور از 420 هزار تن واردات سالانه شیرخشک و پنیر به توفیق صادرات 520 هزار تن رسیده است.
وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به این‌که در طول 44 سال گذشته هر سال یک واحد تولیدی ایجاد کرده، متذکر شد: شرایط تولید به‌قدری سخت شده که امسال چاره‌ای جز توقف کلیه طرح‌های توسعه‌ای و حتی واحدهای با 80 درصد پیشرفت فیزیکی وجود ندارد.

ایران تا دو سال دیگر واردکننده لبنیات می‌شود!
ایران تا دو سال دیگر واردکننده لبنیات می‌شود!منبع

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها