افزایش ۲۴ درصدی صادرات محصولات کشاورزی و غذایی در ۸ ماه امسال

صنایع غذایی: مدیرکل دفتر پایش و توسعه بازار سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: امسال صادرات از لحاظ وزنی ۱۱ درصد و از لحاظ ارزش ۲۴ درصد رشد داشته است.

سید روح اله لطیفی، مدیرکل دفتر پایش و توسعه بازار سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران اظهار کرد: از ابتدای امسال تا پایان آبان ماه پنج میلیون و ۱۷۳ هزار تن محصولات شیلاتی، دامی، کشاورزی و غذایی به ارزش سه میلیارد و ۶۷۱ میلیون و ۹۰۲ هزار دلار از کشورمان صادر شده که از لحاظ وزنی ۱۱ درصد و از لحاظ ارزش ۲۴ درصد رشد داشته است.
وی افزود : صادرات شبکه تعاونی‌های روستایی با وجود سهم بالا در تولید این محصولات ناچیز است که به دنبال حذف واسطه‌ها در صادرات و اتصال تولید به بازارهای هدف صادراتی از طریق تعاونی‌های روستایی هستیم که در این زمینه تعاونی‌ها و تشکل‌های روستایی در استان‌های مرزی علاوه بر فروش محصولات خود دروازه و ویترین فروش محصولات سایر استان‌ها به کشورهای همسایه باشند.
مدیرکل دفتر پایش و توسعه بازار سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: به واسطه صادرات ۹۴ درصدی محصولات دامی، شیلاتی کشاورزی و غذایی به کشورهای همسایه، تعاونی‌های روستایی با ورود به عرصه صادرات در مرزهای خروجی می توانند در توسعه استان و تولید ثروت برای روستاییان با حذف واسطه‌ها نقش سازنده ای ایفا کنند.
دبیر کمیته توسعه صادرات تعاونی‌های روستایی و کشاورزی کشور تاکید کرد: آموزش تعاونی‌ها با همکاری اتاق‌های بازرگانی، توانمند سازی آنها و نگاه اقتصادی به تشکل‌ها و رفع موانع تجاری بر اساس سند چشم انداز مصوب سازمان و برنامه راهبردی توسعه صادرات و تعامل با دست اندرکاران حوزه تجارت خارجی در دستور کار قرار دارد تا سهم صادرات تعاونی‌های روستایی و کشاورزی به حد مطلوب نزدیک شود و حتی در بازارهای هدف نیز به عنوان تعیین کننده و تامین کننده با شبکه تامین گسترده خود، نقش آفرینی کند. / ایسنا

افزایش ۲۴ درصدی صادرات محصولات کشاورزی و غذایی در ۸ ماه امسال
افزایش ۲۴ درصدی صادرات محصولات کشاورزی و غذایی در ۸ ماه امسالمنبع

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها