رقابت قدیمی دو برند، اما صدر نشین همیشگی کوکاکولا

سرویس بین الملل: سهام شرکت رهبران نوشیدنی در سال 2023 به دلیل افزایش نرخ بهره و نگرانی سرمایه گذاران در مورد تأثیر منفی احتمالی داروهای کاهش وزن تغییرات زیادی را به همراه داشت. (بازار 242 میلیارد دلاری کوکاکولا، تقریباً 20 میلیارد دلار از پپسی پیشی گرفت.)

با این‌حال، هر دو شرکت کوکاکولا و پپسی در بالاترین برآوردهای وال استریت برای نتایج سه ماهه سوم سال 2023 قرار گرفتند و پیش‌بینی‌های کل سال خود را افزایش دادند. تقاضای شدید برای محصولات کوکاکولا باعث شد که شرکت مستقر در آتلانتا نیز تولید خود را بیشتر کند،لازم به ذکر است در سال 2023 فقط کوکاکولا توانست از رشد حجم تولید خود گزارش دهد. این معیار که اثرات قیمت‌گذاری و ارز را از بین می‌برد، در سه ماهه سوم آخر سال 2023 برای سرمایه‌گذاران حیاتی‌تر شده است، زیرا شرکت‌های مواد غذایی و آشامیدنی افزایش قیمت‌ها را متوقف کردند که باعث رشد فروش در سال 2022 شد. حجم کلی کوکاکولا در سه ماهه سوم سال 2023، 2 درصد افزایش داشت در حالی که پپسی 1.5 درصد کاهش تولید را تجربه کرده است. در آمریکای شمالی، اعداد و ارقام متفاوت‌تری از این شرکت گزارش شده است. کوکاکولا حجم ثابتی را گزارش کرد، در حالی که پپسی در آمریکای شمالی شاهد کاهش 6 درصدی بود. در اینجا خلاصه‌ای از پنج عامل کلیدی که به کوکاکولا در پیشی گرفتن از پپسی کمک کرده است جمع‌آوری شده است:

استراتژی قیمت‌گذاری
کوکاکولا در بهار 2021 شروع به افزایش قیمت در سراسر مجموعه خود کرد. پپسی نیز از الگوی خود پیروی کرد و در آن تابستان افزایش قیمت خود را آغاز کرد. بیش از 2 سال بعد، هر دو شرکت گزارش دادند که قیمت‌های بالاتر باعث افزایش فروش شده است. پپسی در اوایل سال 2023 افزایش قیمت‌ها را متوقف کرد اما در نظر دارد در سال 2024 افزایش «متوسط» قیمت داشته باشد. کوکاکولا اما برای توقف افزایش قیمت محصولات خود زمان بیشتری را صرف کرد. مدیر‌عامل شرکت کوکاکولا، جیمز کوینسی در ابتدای سال 2023 اظهار داشت که افزایش قیمت محصولات این شرکت در حال حاضر در ایالات متحده و اروپا تمام شده است. به‌دلیل زمان‌بندی افزایش قیمت قیمت نوشیدنی‌های کوکاکولا در آمریکای شمالی در سه ماه سوم سال 2023 در مقایسه با افزایش 12 درصدی پپسی تنها 5 درصد افزایش داشت.
بریتانی کواتروچی، تحلیلگر‌، اعلام کرد: «هرچه افزایش قیمت بیشتر باشد، انتظار می‌رود حجم تولید آن محصول کاهش یابد».

برند برتر
اما کوکاکولا همچنین با نوشیدنی‌های خود نظر خریداران را جلب می‌کند، در حالی‌که پپسی بر ارتقای برخی از برندهای‌های غیر نوشابه خود تمرکز دارد. نیک مودی، تحلیلگر گفت: «کوکاکولا مثل همیشه از پپسی پیشی گرفته است. وقتی کسب و کار نوشیدنی‌های پپسی دچار مشکل می‌شود، معمولاً توسط بقیه محصولات خود که شامل چیتوس، دوریتوس و سایر تنقلات است نجات پیدا می‌کند. اما از آنجایی که خریداران در مواجهه با افزایش دو رقمی قیمت این محصولات به محصولات ارزان تر رو می‌آورند، فروش این تنقلات نیز در حال کاهش است. پپسی نیز از شر تبلیغات کم سود خود خلاص می‌شود، همچنین مدیران شرکت پپسی در کنفرانسی اظهار داشتند که این استراتژی به درآمد آن‌ها کمک کرده است در حالی که آمار و ارقام نشان از کاهش 2.5 درصدی حجم تولید این نوشیدنی در آمریکای شمالی می‌داد.

کسب و کار دور از خانه
با توجه به اطلاعات به دست آمده در روزهای اولیه شیوع کرونا، تقریباً نیمی از فروش کوکاکولا از فروش دور از خانه، مانند سینما یا رستوران به دست می‌آید. کوکاکولا همچنین می‌تواند فروش محصولات خود در هر شرایطی سود ببرد. مودی گفت: «مک‌دونالد از زمانی که ری کروک اولین مکان تحت امتیاز خود را افتتاح کرد، محصولات کوکاکولا سرو می‌کند و بزرگترین مشتری رستوران این شرکت نوشیدنی است. از سوی دیگر پپسی اگرچه مالک رستوران‌های بزرگ همچون تاکو بل یام برندز است، با کسب و کار دور از خانه خود از کوکاکولا عقب است.
قدرت بین‌المللی حضور بین‌المللی کوکاکولا در صحنه جهانی نسبت به پپسی همواره بیشتر بوده است. طبق گفته FactSet (شرکت فناوری اطلاعات آمریکایی)، تقریباً 40 درصد از فروش پپسی از خارج از ایالات متحده است، در حالی که بیش از 60 درصد از درآمد کوکاکولا از بازارهای بین‌المللی به‌دست می‌آید. کواتروچی ادوارد جونز گفت: « در بازارهای بین‌المللی رشد قوی‌تری وجود دارد. موفقیت بین‌المللی می‌تواند تقاضای داخلی کمتر را جبران کند، مانند کاهش 6 درصدی حجم نوشیدنی پپسی در آمریکای شمالی. اما بهایی نیز دارد که نباید آن را دست کم گرفت. برخی از بازارهای بین المللی، مانند آرژانتین و ترکیه، با تورم شدید دست و پنجه نرم می‌کنند، که منجر به افزایش قیمت کوکاکولا حتی پس از توقف افزایش قیمت در ایالات متحده و اروپا شد.»
تفاوت‌های ظاهری تفاوت‌های پپسی و کوکاکولا فقط در طعم محصولات نیست‌، بلکه در بسته‌بندی و نوع ساخت بطری‌های این دو محصول نیز تفاوت‌هایی دیده می‌شود. کوکاکولا با بطری‌سازان مستقلی کار می‌کند که نوشیدنی‌های خود را تولید، بسته‌بندی و برای مشتریان ارسال می‌کنند. این بطری‌سازان بازارهای خود را به‌خوبی می‌شناسند و می‌توانند تصمیمات آگاهانه و سود آوری را برای کوکاکولا بگیرند. در مقابل، پپسی بیش از سه چهارم از عملیات بطری سازی خود را در آمریکای شمالی انجام می‌دهد. هدف از این استراتژی کمک به شرکت در اعمال کنترل بیشتر و کاهش هزینه‌ها است، اما همچنین مستلزم اختصاص منابع و سرمایه به بطری‌سازی نوشابه است، مقوله‌ای که نزدیک به دو دهه با کاهش تقاضا روبه‌رو بوده است.

 

رقابت قدیمی دو برند، اما صدر نشین همیشگی کوکاکولا
رقابت قدیمی دو برند، اما صدر نشین همیشگی کوکاکولامنبع

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها