قیمت گندم امروز دنیا 60 درصد قیمت خرید تضمینی داخلی است

اگر ارز 60 هزار تومانی مبنای محاسبه باشد قیمت سرمزرعه گندم دنیا کیلویی 10 هزار و 500 تومان یعنی 60 درصد قیمت خرید تضمینی گندم داخلی است.

به گزارش روابط عمومی انجمن غلات ایران، دکتر کاوه زرگران، رئیس هیأت مدیره انجمن غلات ایران ضمن بیان این مطلب تصریح کرد: قیمت گندم در دنیا بر مبنای قیمت سرمزرعه محاسبه می‌شود و بعد قیمت F.O.B مطرح است که امروز در تمام دنیا برخلاف کشور ما 30 تا 35 درصد کاهش یافته است.
وی با بیان این‌که امروز کیفی‌ترین گندم وارداتی در بندر امام (ره) تنی 250 دلار ترخیص می‌شود (کیلویی 13 تا 14 هزارتومان) تأکید کرد: گندم داخلی کشور کیلویی 17 هزار و پانصد تومان از کشاورز خریداری می‌شود و با احتساب کرایه حمل و نقل حدود 18 تا 19 هزارتومان در انبارهای دولتی وجود دارد که بعد تحویل آسیابان می‌شود.
زرگران گفت: گندم در همه نقاط دنیا کالایی استراتژیک به‌شمار می‌رود، اما به این شکلی که ما منابع کشور را به هدر می‌دهیم در هیچ کشوری حمایت صورت نمی‌گیرد، ما 6 میلیون هکتار مزارع سطح زیر کشت گندم در کشور داریم که 2 میلیون هکتار آن به‌صورت آبی و 4 میلیون هکتار آن زیرکشت دیم است.
وی افزود: در کشور ما از این سطح زیرکشت، 8 تا 11 تن در هکتار مزارع کشاورزان نمونه برداشت صورت می‌گیرد، اما وقتی قیمت غیرواقعی و کاذب برای خرید تضمینی گندم تعیین می‌شود هر زمین نامرغوبی هم زیرکشت گندم می‌رود.
زرگران متذکر شد: حمایت از کشاورزان گندمکار باید همواره صورت پذیرد، اما شکل آن باید کاملاً حساب شده باشد.
باید در نظر گرفت که برداشت 1.2 تن در هکتار از مزارع گندم در هیچ نقطه دنیا اقتصادی نیست و ما اصرار داریم که اینگونه کشاورزی ادامه پیدا کند و به‌‌جای آنکه بهره‌وری را با ارتقای برداشت در سطح هکتار بالاتر ببریم تا اوضاع معیشتی کشاورز بهتر شود با افزایش قیمت خرید تضمینی به‌دنبال حمایت از کشاورز هستیم.
وی اظهار داشت، در حالی امروز قیمت‌های گندم در بازار جهانی کاهش یافته و قیمت «F.O.B» گندم 205 دلار است که در کشور ما گندم کیلویی 17 هزار و 500 تومان از کشاورز خریداری می‌شود.
رئیس هیأت مدیره انجمن غلات ایران یادآور شد: اگر کشور در شرایط آرمانی بوده و بودجه مناسب هم موجود باشد می‌توان توجیه کرد که به‌دلیل استراتژی کشور فردی حق اعتراض ندارد، اما این‌که اعلام می‌شود 200 همت موردنیاز برای خرید تضمینی گندم در بودجه 1403 وجود ندارد و دولت می‌خواهد از طریق یک بانک دولتی این خرید را انجام دهد و به عبارتی بدهی جدیدی برای خود ایجاد کند تا فقط از هیاهوی گندمکاران در بخش کشاورزی عبور کند، قابل تأمل است.
وی متذکر شد: امروز باید در نظر گرفت که جمعیت گندمکاران کشور 3 میلیون نفر است، اما تورمی که این 200 همت به اقتصاد ایران وارد می‌کند به 80 میلیون ایرانی وارد می‌شود و در نتیجه نمی‌توانیم این نوع سیاستگذاری‌ها را توجیه کنیم.
وی متذکر شد: امروز گندم کیلویی 17 هزار و 500 تومان از کشاورز خریداری می‌شود و با احتساب کرایه حمل و نقل حدود 18 تا 19 هزارتومان در انبارهای دولتی وجود دارد، بعد تحویل آسیابان می‌شود. اگر قرار است دولت از مردم حمایت کند می‌تواند این 200 همت را به یارانه نان اختصاص می‌دهد تا به‌طور واقعی از مصرف‌کننده حمایت شود و دولت در حوزه گندم، آرد و نان باید منافع ملی را مورد توجه قرار دهد.

 

قیمت گندم امروز دنیا 60 درصد قیمت خرید تضمینی داخلی است
قیمت گندم امروز دنیا 60 درصد قیمت خرید تضمینی داخلی استمنبع

0 0 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها